Ποιος ήταν ο κύριος λόγος που σας ώθησε στη δημιουργία της ιστοσελίδας Τεχνολογία.

- Όπως αναφέρω και στον δικτυακό μου τόπο, αιτία της δημιουργίας του, στάθηκε αφενός η προσωπική ανάγκη, συγκέντρωσης εκείνου του υλικού που είναι απαραίτητο για την διδασκαλία του μαθήματος της Τεχνολογίας στο Γυμνάσιο και η εύκολη πρόσβαση σ΄αυτό από οποιοδήποτε χώρο δουλειάς (σχολική μονάδα) και αφετέρου η διάθεση του συγκεντρωμένου πλέον υλικού στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν ή καλούνται για πρώτη φορά να διδάξουν το μάθημα στο ελληνικό σχολείο.

Επίσης το συγκεντρωμένο υλικό μπορεί να αποτελέσει πηγή άντλησης πληροφοριών που αφορούν στο μάθημα της Τεχνολογίας και από τους μαθητές που διδάσκονται το μάθημα στην Α και Β Γυμνασίου.

- Το site είναι μια προσωπική δημιουργία σε ότι αφορά στην κατασκευή του και στη διαχείριση. Πολύτιμη ωστόσο είναι η συνεισφορά σ΄ αυτό, συναδέλφων, οι οποίοι με υλικό το οποίο αποστέλλουν εμπλουτίζουν το περιεχόμενό του. :-)

- Το site είναι ένα μικρό "vortal" για το μάθημα της Τεχνολογίας στο Γυμνάσιο, και περιέχει σημαντικές πληροφορίες για καθηγητές και μαθητές που διδάσκουν και διδάσκονται, αντίστοιχα σ΄ αυτό. Οδηγίες διδασκαλίας, χρήσιμο λογισμικό, παράθεση χρήσιμων για το μάθημα βιβλίων, οδηγίες οργάνωσης του εργαστηρίου της Τεχνολογίας, έκθεση κατασκευών τεχνολογικών αντικειμένων από τους μαθητές καθώς και χρήσιμες συνδέσεις σε site του εσωτερικού και του εξωτερικού που αφορούν στο μάθημα της Τεχνολογίας είναι οι βασικές ενότητες του δικτυακού τόπου.

Ποιος είναι ο ουσιαστικός σκοπός αυτής της ιστοσελίδας για εσάς;

- Μόνος σκοπός η διάχυση της πληροφορίας. :-)

Ποια από τις θεματικές ενότητες του site σας, φαίνεται να ελκύει περισσότερο τους επισκέπτες.

- Η ενότητες που παραπέμπουν στην εφαρμογή του μαθήματος της Τεχνολογίας σε σχολεία του εξωτερικού.

- Το κριτήριο επιλογής για το υλικό που "ανεβαίνει" στο site είναι κατ΄ αρχήν η χρηστικότητά του και η εκπαιδευτική του αξία.

Πόσο τακτική είναι η ανανέωση της σελίδας σας;

- Η ανανέωση της σελίδας εξαρτάται πάντα από τον διαθέσιμο χρόνο μου ο οποίος ομολογώ πως τελευταίως είναι πολύ περιορισμένος. :-(

Είστε ικανοποιημένoς από την κίνηση της σελίδας σας;

Θα έλεγα πως είμαι αρκετά, αν αναλογιστεί κανείς ότι το περιεχόμενό του είναι εξειδικευμένο (παρέχει πληροφόρηση για συγκεκριμένο μάθημα σε συγκεκριμένη βαθμίδα εκπαίδευσης)

Ποια είναι τα σχέδιά σας για το μέλλον της σελίδας σας.;

Φυσικά ο εμπλουτισμός του και η αλλαγή της σχεδίασής της.

Πόσα χρόνια ασχολείσθε με την πληροφορική και ποιες άλλες σελίδες έχετε δημιουργήσει;

- Περίπου στα 15 χρόνια.

Σελίδες που έχω δημιουργήσει:

Γυμνάσιο Αμμοχωρίου

Μετεωρολογικός Σταθμός Γυμνασίου Αμμοχωρίου

Ελληνιστική Πόλη της Φλώρινας

Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο ΑΠΘ

Προγράμματα Αγωγής Υγείας Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας

TEE Βροντάδου Χίου

Κρατερό

Kratero is here...

Florinas Skiing Center

Αθλητικό Χρονολόγιο Φλώρινας 1917-1975

ΟΙΚΙΑ-Μ

Οδοντιατρικός Σύλλογος Φλώρινας

Κλείνοντας αυτήν την παρουσίαση θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο και συνάδερφο Σπύρο Παπαχαρίση για την συνέντευξη που μου παραχώρησε.

Ο δικτυακός τόπος της ΤΕΧΝΟλογίας  περιέχει υλικό που τον κάνει απαραίτητο  για την διδασκαλία της Τεχνολογίας στο Γυμνάσιο. Λιτός και όμορφος στη σχεδίαση του προσφέρει εύκολη πρόσβαση στις πληροφορίες του.

Ο δικτυακός τόπος της ΤΕΧΝΟλογίας βραβεύθηκε με τον Χρυσό Ερμή [Ermis Gold] στα Ermis Awards 2002 στην ενότητα Ermis Web και στην κατηγορία Personal Pages και είναι "...το απόλυτο ελληνικό site για το  μάθημα της ΤΕΧΝΟλογίας στο Γυμνάσιο..."

Οκτώβριος 2003