Πως γεννήθηκε η ιδέα για ένα τέτοιο site;

- Το 1995 στα πλαίσια των πολιτιστικών λαογραφικών εκδηλώσεων που διοργάνωσαν οι πολιτιστικοί σύλλογοι της Πρώτης, άρχισε να ωριμάζει η σκέψη για την προβολή της Πρώτης πέρα από τα στενά της γεωγραφικά σύνορα. Και με αυτή την αφορμή ξεκίνησε η δημιουργία της Ιστοσελίδας τον Μάιο του 1997.

- Για την Ιστοσελίδα συνεργάστηκαν τρία άτομα. Την αρχική σελίδα (1997-1998) την σχεδίασε ο Χρήστος Πεχλιβανιδης συνεργάτης τότε του Computer Lab με την συνεργασία (του Πρωταίου Τσιφούτη Χρήστου) επιμέλεια και επιλογή του υλικού. Την μετάφραση στην Αγγλική έκανε η Πρωταία Ελένη Τάσσιου (Πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας, Α.Π.Θ. ΜΑ του Πανεπιστημίου Warwick, UK).

Την σελίδα την κατασκευάζετε και την συντηρείτε μόνοι σας η έχετε απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό;

- Η Ιστοσελίδα Κατασκευάζετε και συντηρείτε από τον Τσιφούτη Χρήστο.

Ποιος είναι ο ουσιαστικός σκοπός αυτής της σελίδας για εσάς;

- Ο σκοπός της σελίδας είναι η προβολή της Πρώτης σε όλο τον κόσμο μιας και αποτελεί γενέτειρα πολλών Μακεδόνων πολιτικών.

Σκοπεύετε στην πορεία να βρείτε κάποιον χορηγό (διαφήμιση ) για να υποστηρίξετε την ύπαρξη της σελίδας;

- Εάν υπάρξει ενδιαφέρον θα γίνει δεκτό.

Πόσα και ποια τα θέματα που έχετε στην σελίδα σας;

- Τα θέματα που παρουσιάζονται στην ιστοσελίδα είναι περίπου 30. Αυτά είναι σε μορφή αφιερώματος, ή πληροφοριακού Υλικού. Επιγραμματικά αναφέρω τα γενικά : Ιστορία της Αγγίστας, Ιστορία της Βιτάστα, Όρος Παγγαίο, Ι.Γ. Μονή Αναλήψεως, Πρωταίοι Πολιτικοί, Κων/τίνος Καραμανλής, Συμβούλιο Νέων,Δήμος Πρώτης, Ιστορία της Πρώτης, Παλαιά Πρώτη, Σύγχρονη Πρώτη, Τουριστικός Οδηγός, Λαογραφικό Μουσείο, Σύλλογοι Πρωταίων, Πολιτιστικές Λαογραφικές Εκδηλώσεις, Τα Νέα, Μουσείο Φωτογραφίας, Μαθητιάδα, κλπ.

Σκοπεύετε να προσθέσετε περισσότερα θέματα από αυτά που έχετε τώρα;

- Υπάρχουν αρκετά θέματα που θα παρουσιαστούν στη συνέχεια.

- Συγκέντρωση πληροφοριών για την τουριστική προβολή της ευρύτερης περιοχής του Δυτικού Παγγαίου.

Ποιο από τα θέματα σας βλέπετε ότι έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους επισκέπτες σας;

- Το αφιέρωμα στον Κων/νο Καραμανλή, Πανελλήνια Μαθητιάδα, Ορειβατικός Σύλλογος, Τουριστικός Οδηγός περιοχής.

Υπάρχουν εξωτερικές συνδέσεις για άλλες σελίδες ( link );

- Αρκετές.

Δίνετε το όνομα υπευθύνου για την σελίδα , αλλά και για κάθε θέμα;

- Ναι.

Δίνετε αναφορά για την προέλευση του υλικού;

- Υπάρχει αναφορά για πηγές προέλευσης του υλικού ώστε να είναι αξιόπιστες.

Πόσο τακτική είναι η ανανέωση της σελίδας σας και αν αναγράφετε κάπου αυτό (ημερομηνία ανανέωσης)

- Η ανανέωση είναι σε ημερήσια βάση με αναφορά στην κεντρική σελίδα.

Υπάρχει χώρος συζήτησης ( forum )

- Όχι

Συνεργάζεστε με κάποια αλλά sites και ποια η βάση συνεργασίας σας;

- Όχι

-Τουριστική παρουσίαση της περιοχή με πλούσια πολιτιστικά και λαογραφικά στοιχεία.

Είστε ικανοποιημένος από την κίνηση της σελίδας σας;

- Από την επισκεψημότητα αρκετά. (Μέσος όρος από 1/1/2004 έως 31/5/2004 είναι 124 επισκέψεις την ημέρα).

Και τελειώνοντας αυτήν την μικρή συνέντευξη θα ήθελα να μου πείτε πως ονειρεύεστε να προχωρήσει η σελίδα σας;

Η σελίδα αποτελεί προσωπικό δημιούργημα, και σχεδιάστηκε από αγάπη για την γενέτειρα. Είναι καιρός η τοπική αυτοδιοίκηση να αγκαλιάσει τέτοιες προσπάθειές, για να πάει βήματα μπροστά. Η ανάπτυξη της υπαίθρου χρειάζεται και σύγχρονες μορφές προβολής.

Θα ήθελα αν θέλετε να γράψετε και κάποιες σκέψεις σας που δεν καλύφτηκαν από τις ερωτήσεις.

- Ευχαριστώ για την δυνατότητα που μου δώσατε να εκφράσω τις απόψεις μου.