Ποιος ήταν ο κύριος λόγος που σας ώθησε στη δημιουργία του Site;

- Η ανάγκη για δημιουργία αυτού του ιστοχώρου ήταν επιτακτική. Ο νομός διαθέτει μια από τις μεγαλύτερες εκπαιδευτικές κοινότητες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και μέχρι πρόσφατα δεν είχε μια κεντρική πηγή πληροφορίας στο διαδίκτυο.

- Η ιστοσελίδα αυτή είναι η διοικητική και εκπαιδευτική έκφραση της Δ/σης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών. Αποτελεί ενημερωτική εκπαιδευτική πύλη για όλα τα θέματα που απασχολούν τον εκπαιδευτικό και τη σχολική μονάδα της Β/θμιας Εκπαίδευσης.

Ποιος είναι ο δημιουργός του site (σύντομη παρουσίαση)

- Ο δημιουργός Βασίλειος Πάσχος, είναι απόφοιτος του τμήματος Πληροφορικής ΑΠΘ, με Μsc στα Δίκτυα Υπολογιστών και στις Επικοινωνίες. Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 με οργανική στο ΤΕΕ Σταυρού Θεσ/νίκης και εργαστηριακός συνεργάτης του ΤΕΙ Σερρών στα Δίκτυα ΙΙ του τμήματος Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Ποια από τις θεματικές ενότητες του site σας, φαίνεται να ελκύει περισσότερο τους επισκέπτες;

- Ο ιστοχώρος της ΔΔΕ Σερρών έχει περιεχόμενο με ευρύ φάσμα ενδιαφέροντος με αποτέλεσμα καθημερινά οι επισκέψεις να εστιάζονται σε διαφορετικές ενότητες. Πάντα όμως η επισκεψιμότητα είναι αυξημένη στην ενότητα των Σεμιναρίων και των Επιμορφώσεων.

Συνεργάζεστε με κάποια αλλά sites;

- Οι πηγές του ιστοχώρου προέρχονται από τα γραφεία της ΔΔΕ Σερρών και την πληροφοριακή της υποδομή σε τοπικό και πανελλαδικό επίπεδο. Δεν υπάρχει συνεργασία με άλλους ιστοχώρους.

Κάθε πότε ανανεώνεται η σελίδα σας;

- Η σελίδα ανανεώνεται καθημερινά συνέχεια σε ώρες εργασίας και λίγο πριν τα μεσάνυχτα.

Είστε ικανοποιημένοι από την κίνηση της σελίδας σας;

- Παρά το γεγονός ότι παρατηρήθηκε αρχικά μια δυσκαμψία των σχολικών μονάδων να προσαρμοστούν στην διαδικτυακή λογική, μέρα με τη μέρα αυτή η φάση ξεπερνιέται και οι κίνηση θεωρείται ικανοποιητική για τους τρεις μήνες λειτουργίας του ιστοχώρου.

Μιλήστε μας για τα σχέδια σας ή αλλαγές που θα δούμε στο προσεχές μέλλον.

- Η σελίδα της ΔΔΕ Σερρών είναι στα πρώτα της βήματα και έχει να διανύσει πολύ δρόμο ακόμα. Στόχος μου είναι σε σύντομο χρόνο να ενεργοποιηθεί υπηρεσία mailing list με καθημερινή προσωπική ενημέρωση αλλά και υπηρεσία ηλεκτρονικής γραμματείας ( η - γραμματεία) στην οποία οι συνάδελφοι θα διατυπώνουν εγγράφως ερωτήματα για πληροφορίες και ενημέρωση μέσω email στη γραμματεία της ΔΔΕ Σερρών.

Ευχαριστώ
Βασίλειος Πάσχος