Που βρίσκονται τα Δαρνακοχώρια;

- Στην επαρχία των Σερρών, ανατολικά και νοτιοανατολικά της πόλης των Σερρών και σε διάταξη που θα μπορούσε να θυμίζει κύκλο, βρίσκεται ένα σύμπλεγμα χωριών με πολλά κοινά γνωρίσματα, ενιαίο γεωγραφικό και ιστορικό χώρο κοινές καταβολές, χαρακτηριστική φυσική οικονομία και ενιαία γλωσσική ομοιογένεια, τα Δαρνακοχώρια.

Στην ομάδα των Δαρνακοχωρίων περιλαμβάνονται τα χωριά: Νέο Σούλι (Σουμπάσκιοϊ), Εμμανουήλ Παπάς (Δοβίστα), Πεντάπολις (Σαρμουσακλί), Χρυσό (Τοπόλιανη), Άγιο Πνεύμα (Βεζνίκο).  Κάθε μια από τις πέντε κοινότητες είχε την αυτονομία της και αντιμετώπιζε μόνη της τα εσωτερικά της προβλήματα, ενώ, παράλληλα, σε ουσιαστικά και μεγάλα θέματα, αντιδρούσαν σε κοινό πολιτειακό πλαίσιο, σαν να ήταν μία.

- Σαν ιδέα και σαν στήσιμο το site είναι δική μου δημιουργία. To υλικό το βρίσκω από τους κατοίκους και τα σχολεία των Δαρνακοχωρίων. Αξιόλογο υλικό και εργασίες μου έχουν δώσει οι:

Μπέγκος Αναστάσιος (Νέο Σούλι)

Γουδεντζίκης Παναγιώτης (Πεντάπολη)

Βοζιάννης Αθανάσιος (Εμμανουήλ Παπά)

Παπακυριάκου Κυριάκος (Άγιο Πνεύμα)

Θεοχαρίδου Αντωνία (Χρυσό)

Πόσα θέματα έχετε στην ιστοσελίδα σας;

- Στην ιστοσελίδα υπάρχουν 110 εργασίες και περισσότερες από 1.000 φωτογραφίες που αφορούν τα Δαρνακοχώρια.

Ποιος είναι ο ουσιαστικός σκοπός αυτής της σελίδας για εσάς;

- Η ιστοσελίδα έχει σαν σκοπό την συγκέντρωση, ταξινόμηση και καταγραφή των εργασιών - φωτογραφιών που αναφέρονται στα πέντε αυτά χωριά. Παράλληλα φιλοδοξεί να γίνει πηγή για όσους θελήσουν να ασχοληθούν με θέματα γλωσσολογίας, λαογραφίας και ιστορίας των Δαρνακοχωρίων.

- Να είναι θέματα που να άπτονται στην ιστορία των Δαρνακοχωρίων.

Είστε ικανοποιημένοι από την κίνηση της σελίδας σας;

- Στην εποχή μας οι σελίδες με εργασίες και κείμενα έχουν μικρή επισκεψιμότητα, και το www.darnakas.gr δεν θα μπορούσε να ξεφύγει από αυτό τον κανόνα. Καθημερινά 30-40 άτομα, κυρίως μαθητές ή φοιτητές επισκέπτονται το site για να πάρουν πληροφορίες και υλικό για τις εργασίες τους.

Ιούνιος 2005