Πότε ιδρύθηκε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέου Σουλίου; Ποια η ιστορία του;

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος ιδρύθηκε το 1976. Έχει αρκετά μεγάλη ιστορία. Υπάρχει μία μεγάλη περίοδος που δραστηριοποιείται, στη συνέχεια υπάρχει μια μεγάλη περίοδος αδράνειας, επαναδραστηριοποιήθηκε το 2000 για ένα χρόνο και από το 2007 επαναδραστηριοποιείται και από τότε συνεχίζει ανελλιπώς τις δραστηριότητές του. Τώρα μάλιστα που απέκτησε το δικό του χώρο και έχει περισσότερα μέλη ενεργά και επί πλέον υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον και από νέους, πιστεύω ότι ο σύλλογος θα ενισχυθεί και θα συμβάλει στα πολιτιστικά δρώμενα του χωριού μας.

Ποιοι αποτελούν το διοικητικό συμβούλιο και πόσα μέλη είναι εγγεγραμμένα;

Σήμερα είναι εγγεγραμμένα 230 μέλη. Το διοικητικό συμβούλιο είναι 9μελές με 3μελή εξελεγκτική επιτροπή. Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου είναι τα εξής:
Πρόεδρος: Αναστασιάδου Κυριακούλα
Αντιπρόεδρος: Καραγκιόζης Δημήτρης
Ταμίας: Βαΐδης Θωμάς
Γραμματέας: Λιούσας Αναστάσιος και
Σύμβουλοι: Βαγενάς Νικόλαος, Γρηγοριάδου Ευαγγελία, Κρυωνάς
Αθανάσιος, Σπανουδάκη Στέλλα και Σπανουδάκης Μιχάλης.

Πού στεγάζεται ο Σύλλογος;

Ο Σύλλογος σήμερα στεγάζεται στις παλιές γεωργικές αποθήκες του Αγροτικού Συνεταιρισμού, ακριβώς κάτω από το Σούπερ Μάρκετ του Αγροτικού Συνεταιρισμού. Το Νέο Σούλι είναι ένα χωριό που σήμερα αστικοποιήθηκε, με αποτέλεσμα ο αριθμός των γεωργών να έχει περιοριστεί στο ελάχιστο. Έτσι οι γεωργικές αποθήκες του συνεταιρισμού δεν χρειαζόταν πλέον στον Αγροτικό συνεταιρισμό και με ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ του Αγροτικού Συνεταιρισμού παραχωρήθηκε ο χώρος στον Πολιτιστικό Σύλλογο. Φυσικά ο χώρος αυτός ανακαινίσθηκε και έγινε ένας πολύ όμορφος χώρος με γραφεία, κουζίνα, σαλόνι και αίθουσα εκδηλώσεων.

Είναι επισκέψιμος ο χώρος από νέους ή μεγαλύτερους; Γίνονται κάποιες συναντήσεις;

Ο χώρος του Πολιτιστικού Συλλόγου είναι επισκέψιμος από νέους κυρίως, αλλά και από μεγαλύτερους ανθρώπους. Γίνονται συναντήσεις των μελών καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Στο χώρο αυτό συνεδριάζει το Δ.Σ. του Συλλόγου σε τακτά χρονικά διαστήματα, γίνονται αρκετές εκδηλώσεις αλλά και πολλές δραστηριότητες.

Υπάρχουν βιβλιοθήκες, Η/Υ, επιτραπέζια παιχνίδια ή άλλα ενδιαφέροντα για να απασχοληθεί κάποιος δημιουργικά κάποιες ώρες

Στο χώρο του Συλλόγου υπάρχουν Η/Υ, επιτραπέζια παιχνίδια, ούτως ώστε να μπορεί να απασχοληθεί δημιουργικά κάποιος ορισμένες ώρες. Επίσης υπάρχει ένα ηχοσύστημα για να ακούσει κάποιος ποιοτική μουσική. Μόνο που δεν υπάρχει ακόμη βιβλιοθήκη. Παράλληλα λειτουργούν διάφορα τμήματα εκμάθησης διαφόρων δραστηριοτήτων. Τέτοια τμήματα είναι: ένα τμήμα ζωγραφικής για ενήλικες και ένα για παιδιά. Επίσης ένα τμήμα χειροτεχνίας για ενήλικες, ένα τμήμα σκακιού και δύο τμήματα εκμάθησης παραδοσιακών χορών.
Για το κάθε τμήμα υπάρχει ένας υπεύθυνος από το Δ.Σ., ο οποίος και παραβρίσκεται κατά τη διάρκεια λειτουργίας του.

Ποιες εκδηλώσεις διοργανώσατε μέχρι σήμερα; Με ποια επιτυχία;

Από το 2007 μέχρι και σήμερα διοργανώθηκαν αρκετές εκδηλώσεις με μεγάλη επιτυχία. Παρουσιάσεις βιβλίων από συγγραφείς του χωριού, ιατρικές ομιλίες, εκδηλώσεις για παιδιά τις Τσικνοπέμπτες και τις παραμονές Χριστουγέννων. Κάθε χρόνο αναβιώνουμε τα παλιά χαμένα παιχνίδια. Έγιναν αρκετές θεατρικές παραστάσεις, όπως και σημαντικές μουσικές συναυλίες. Επιπλέον καθιερώσαμε ως θεσμό και γίνεται κάθε χρόνο με μεγάλη επιτυχία το φεστιβάλ παραδοσιακών χορών με τη συμμετοχή των τοπικών χορευτικών αλλά και άλλων χορευτικών από διάφορους άλλους τόπους της Ελλάδας. Έγινε και ένα φεστιβάλ με συμμετοχή διεθνών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων.

Ποιοι είναι οι στόχοι σας για αυτή τη χρονιά;

Πρωταρχικός στόχος του Συλλόγου είναι να δημιουργηθεί βιβλιοθήκη άμεσα στο 2010, για να ελκύσουμε τους νέους και ο δεύτερος στόχος είναι η αγορά ενός συστήματος Home Cinema, έτσι ώστε να γίνεται εβδομαδιαία προβολή κινηματογραφικής ταινίας με την αγορά ενός projector.
Τελειώνοντας θα ήθελα να παροτρύνω εσάς τους νέους να συνηθίσετε να συχνάζετε στο χώρο του Συλλόγου από αυτή την ηλικία, γιατί το χωριό μας έχει μεγάλη παράδοση και πρέπει εσείς ιδιαίτερα οι νέοι να τη γνωρίσετε και να την προβάλετε.
Ευχαριστώ

Τη συνέντευξη επιμελήθηκαν οι μαθητές της Γ΄ Τάξης : Βαΐδου Βίκη και Γιαννούλης Νίκος