Συνέντευξη από τον Γυμνασιάρχη του Χρυσού κ. Παπουτσή Κώστα

Πότε χτίστηκε το σχολείο

Το σχολείο χτίστηκε το 1935

- Από την αρχή της λειτουργίας του λειτουργούσε σαν Γυμνάσιο;

Πριν γίνει Γυμνάσιο ήταν δημοτικό και άρχισε να λειτουργεί σαν γυμνάσιο το 1977.

- Αναφέρετε μας μερικά από τα έργα που έγιναν στο σχολείο απ’ όσο ήσασταν εσείς διευθυντής;

Απ’ όταν έγινα εγώ διευθυντής στο γυμνάσιο Χρυσού πριν από 5 χρόνια το ’97 δηλαδή έγιναν αρκετά έργα. Την πρώτη χρονιά έγινε επιχωμάτωση του προαυλίου του σχολείου και φύτεμα του γκαζόν. Αυτές ήταν οι βασικές αλλαγές αλλά έγιναν και άλλες όχι τόσο σημαντικές: έβαλαν προβολείς για την νύχτα, διαμόρφωση του άδειου χώρου με παρτεράκια κ.α. όπως το γήπεδο βόλεϊ και μερικές ακόμη αθλητικές εγκαταστάσεις, εργαστήριο Φυσικής-χημείας, η βιβλιοθήκη και το κυλικείο.

- Η δομή του κτιρίου άλλαξε καθόλου;

Η δομή του κτιρίου δεν άλλαξε από την ώρα που χτίστηκε.

- Υπήρχε παλαιοτέρα κυλικείο;

Υπήρχε αλλά ήταν στο υπόγειο του σχολείου.

- Ποιος-ά ήταν ο πρώτος-ή διευθυντής-ρία;

Η πρώτη διευθύντρια ήταν η κυρία Ναλμπάντη Αμαλία.

- Πόσοι διευθυντές πέρασαν από το σχολείο και ποιοι ήταν;

Πέρασαν 6 διευθυντές και 1 διευθύντρια:κ. Ναλμπάντη Αμαλία 1977-1979, ο κ. Παπαμιχαλάκης Γρηγόρης 1979-1984 ο κ. Σοφιανός Γεώργιος 1984-1986, ο κ. Παπαφράγκος Παναγιώτης 1986-1991 ο κ. Σάκος Αναστάσιος (που ίδρυσε το μουσείο στο υπόγειο) 1991-1995, ο κ. Λάμπρας Δημήτριος 1995-1997 και τέλος ο κ. Παπουτσής Κων/νος 1997-2002(μέχρι τώρα)

8) Ποίας-ία είναι ο /η υποδιευθυντής-ρια:

Δεν έχει υποδιευθυντή ούτε είχε γιατί για να έχει χρειάζονται τμήματα που δεν είχε ποτέ το σχολείο μας. Αναπληρωτής διευθυντής είναι ο παλαιότερος καθηγητής. Στην προκειμένη περίπτωση είναι η κ. Ζαρζαμπίδου Ανδρομάχη αλλά επειδή δεν είναι επί καθημερινής βάσεως στο σχολείο, αναπληρωτής είναι ο κ. Κηπουρός Στέργιος.

- Πόσους μαθητές είχε το σχολείο όταν ξεκίνησε:

Αξιοσημείωτο είναι να πούμε ότι το αρχείο ξεκινά από το 1979 οι πρώτοι δύο χρόνοι δεν υπάρχουν γι’ αυτό πρώτη χρονιά θα  θεωρήσουμε το 1979 που ήταν στην Α 60 μαθητές στη Β 52 μαθητές και στη Γ. 41 μαθητές σύνολο 153 μαθητές όταν άνοιξε. Κάθε χρόνο είχε μείωση μαθητών.

- Πόσα τμήματα είχε;

Είχε 7 τμήματα

- Ποια χρονιά νομίζετε ότι πέρασαν  τα πιο ατίθασα παιδιά:

Απ’ όσα χρόνια είμαι εδώ νομίζω πως η πιο ατίθαση χρονιά είναι η φετινή 2001-2002

- Εχουν περάσει καλοί μαθητές από το σχολείο μας:

Πολλοί μαθητές πέτυχαν και πέρασαν Α.Ε.Ι.  γι΄ αυτό  θεωρείτε ότι έχουν περάσει καλοί μαθητές από το Γυμνάσιο Χρυσού

- Έπαιρναν και παλαιότερα επαίνους όπως και σήμερα;

Παλαιότερα έπαιρναν επαίνους και βραβεία αλλά δεν υπήρχε το χρηματικό ποσό των 10.000 η των 30€.

- Από πότε καθιερώθηκε η διήμερη η τριήμερη;

Η διήμερη  και η τριήμερη καθιερώθηκαν στα Γυμνάσια από τότε που καθιερώθηκαν τα προγράμματα αγωγής υγείας.

- Πείτε μας μια εκπαιδευτική εκδρομή που σας άρεσε περισσότερο;

Κατά κανόνα όλες οι περιβαλλοντικές είναι καλές και ωφέλιμες

- Γινόταν παλαιότερα τόσες εκδρομές όσες και σήμερα;

Παλαιότερα πήγαιναν μια ημερήσια εκπαιδευτική στο τέλος της χρονιάς και λίγες εκδρομές ενδιάμεσα στη χρονιά.

- Παλαιότερα η διαπαιδαγώγηση ήταν αυστηρή

Υπήρχε μια σχετική αυστηρότητα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Συμφωνείτε με την αυστηρή διαπαιδαγώγηση

Όχι δεν συμφωνώ με την αυστηρή διαπαιδαγώγηση, και διαφωνώ με την γνωστή θεωρία το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο"

- Ποιες ποινές μπορούν να δοθούν στους μαθητές

Η χειρότερη ποινή είναι η αποβολή από το σχολικό περιβάλλον (που δεν δόθηκε στο Γυμνάσιο Χρυσού μέχρι σήμερα), ακολουθεί η πενθήμερη αποβολή (που έχει δοθεί) και άλλες μικρότερες 4ήμερη, 3ήμερη, 2ήμερη, 1 ημέρας αποβολή και η μικρότερη ωριαία αποβολή

- Ποια παραπτώματα πρέπει να κάνει ένας μαθητής για να αποβληθεί;

Παραπτώματα θεωρούνται οι πράξεις που δεν είναι σύμφωνα με τους κανόνες του σχολείου. Δηλαδή καυγάδες, άσεμνη συμπεριφορά προς του συμμαθητές και καθηγητές του, κλέψιμο κ.α.

- Πως παίρνονται οι αποφάσεις για να δοθεί ποινή;

Όταν ένας μαθητής κάνει κάποιο παράπτωμα ανακρίνεται από το διευθυντή και άμα είναι πολύ σοβαρό ανακρίνεται ενώπιον του προέδρου του 15 μελούς και του συλλόγου των καθηγητών. Ανάλογα με το παράπτωμά του δίνεται η ποινή

- Σε ποιες περιπτώσεις δίνονται χρήματα.

Χρήματα δίνονται σε σχολικούς διαγωνισμούς. Επίσης είναι καθορισμένο εδώ και λίγα χρόνια να δίνονται 30 με τον έπαινο των πρώτων μαθητών. Μια άλλη περίπτωση στην οποία δίνονται χρήματα είναι όταν ένα παιδί είναι φτωχό και δεν έχει χρήματα να πληρώσει τις εκδρομές.

- Από που εισπράττετε τα χρήματα για το σχολείο;

Από το Υπουργείο παιδείας δίνουν επιχορηγήσεις στο δήμο και από εκεί τα εισπράττουμε εμείς. Πρέπει όμως να αναφέρουμε ότι δίνονται 4 επιχορηγήσεις το χρόνο περίπου στα 4.000.000δρχ.

- Από που ζητάτε έκτατες επιχορηγήσεις για κάποιο έργο;

Έκτατες  επιχορηγήσεις ζητάμε από τη Νομαρχία ξεχωριστά.

- Τι είδη τροφίμων πρέπει να έχει το κυλικείο;

Τα είδη που πρέπει να έχει είναι:κουλούρια, σταφιδόψωμα, χυμοί, φρούτα, γάλατα(όχι σοκολατούχα) και σάντουιτς με τυρί ή κασέρι.

- Το γυμνάσιο του Χρυσού έχει καλή φήμη προς τα έξω;

Η φήμη εξαρτάται από την επιτυχία σε πανεπιστήμια. Εμείς μάλλον έχουμε  καλή φήμη σαν γυμνάσιο γιατί έχουμε πολλούς μαθητές που πέρασαν σε Α.Ε.Ι και Τ.Ε.Ι.

- Σχετικά με την πόλη ο μέσος όρος είναι καλός;

Ο μέσος όρος σχετικά με την πόλη είναι χαμηλός γιατί αφενός στην πόλη οι γονείς των παιδιών ασχολούνται περισσότερο με τα παιδιά τους απ’ ότι στα χωριά. Επίσης στις πόλεις τα παιδία έχουν περισσότερα φροντιστήρια και δεν βγαίνουν έξω να παίξουν τόσο πολλές ώρες όπως στο χωριό.

- Η βαθμολογία στο σχολείο μας πιστεύετε πως είναι ελαστική ή όχι;

Η βαθμολογία είναι αρκετά ελαστική γιατί αν ήταν αυστηρή το μισό σχολείο θα έμενε στην ίδια τάξη.