Στο πλαίσιο του προγράμματος της Βιωματικής Δράσης που πραγματοποιείται στην Α΄ Γυμνασίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2013, ο διατροφολόγος κ. Δήμου Νικόλαος.
Σκοπός της επίσκεψης του ήταν η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την υγιεινή διατροφή. Η ενημέρωση συνοδεύτηκε από παρουσίαση Power Point και μεταξύ άλλων τονίστηκε ιδιαίτερα η σημασία της ολοκληρωμένης και υγιεινής διατροφής για νέους στην εφηβεία.
Στη συζήτηση που ακολούθησε δόθηκαν απαντήσεις από τον κ. Δήμου σε ερωτήματα που τέθηκαν από τους μαθητές μας. Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με χρήσιμες συμβουλές για τη σωστή διατροφή των εφήβων.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Δήμου για την συνεργασία του στην ολοκληρωμένη ενημέρωση των μαθητών μας για το σημαντικό θέμα της σωστής διατροφής.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια
Φωτεινή Δαβίτη (ΠΕ07)