Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Από 19/3/2010 μέχρι και 21/3/2010 οι μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων του Σχολείου  μας, στα πλαίσια  των εκπαιδευτικών εκδρομών, συνοδευμένοι από το Διευθυντή του Σχολείου κ. Μεσάικο Δημήτριο και τους καθηγητές κ. Σιώπη Άγγελο, Μαθηματικό, κ. Τυχάλα Φιλιώ, Φυσικό και κ. Λουκά Σούζη, Γυμνάστρια, επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων.

Με την ευκαιρία αυτή δόθηκε η δυνατότητα στους περισσότερους από τους μαθητές μας να επισκεφτούν για πρώτη φορά την πρωτεύουσα της Ελλάδας.

Ξεναγήθηκαν στη Βουλή των Ελλήνων, κάθισαν στα έδρανα των Βουλευτών, επισκέφτηκαν τους εκθεσιακούς χώρους της.

Ακόμη επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, στο Μουσείο της Ακρόπολης, στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο, στο Ευγενίδειο Ίδρυμα, όπου παρακολούθησαν και την παράσταση «Μεγάλη Περιπέτεια», στο Ίδρυμα Κων/νου Καραμανλή, στο Στάδιο Ο.Α.Κ.Α. αλλά και σε πολλούς άλλους αξιόλογους χώρους της πρωτεύουσας.

Ακόμη τους δόθηκε η δυνατότητα να κυκλοφορήσουν στην Πλατεία Συντάγματος, στο Μοναστηράκι.

Πραγματικά, μέσα σε λίγο χρόνο επισκέφτηκαν  και ξεναγήθηκαν σε πάρα πολλούς χώρους.

Οι εντυπώσεις και οι εμπειρίες τους ήταν πάρα πολλές. Το κέρδος από την εκδρομή τεράστιο.

Ακόμη τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν το Μετρό και να κυκλοφορήσουν με τους συρμούς του.

Εκείνο όμως που πρέπει να τονιστεί, είναι η άριστη συμπεριφορά και το ήθος των μαθητών μας. Από όπου και αν περάσανε, άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις για το ενδιαφέρον που δείξανε, καθώς επίσης και την προσοχή με την οποία παρακολούθησαν όλες τις ξεναγήσεις.

Μπράβο τους.