Εντυπώσεις και σκέψεις σχετικά με την επίσκεψή μας στο Ειδικό σχολείο της πόλης μας.

«Σ’ αυτές τις γιορτινές μέρες όπου η αγάπη ξεχειλίζει από τις καρδιές των ανθρώπων, σκεφτήκαμε να χαρίσουμε και εμείς ένα μέρος από την αγάπη μας στα παιδιά του Ειδικού σχολείου της πόλης μας. Έτσι, εμείς οι μαθητές της  Δευτέρας Γυμνασίου του Νέου Σουλίου συγκεντρώσαμε τα παλιά μας παιχνίδια, όσα φυσικά ήταν σε καλή κατάσταση και στις 17 Δεκεμβρίου επισκεφτήκαμε το Ειδικό σχολείο για να τα προσφέρουμε στους μαθητές του. Η πράξη αυτή γέμισε χαρά τα παιδιά αυτά αλλά και όλους εμάς.

Δεν σας κρύβουμε ότι στην αρχή ήμασταν κάπως επιφυλακτικοί  μας στην αρχή έως αρνητικοί  γιατί ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμασταν ένα τέτοιο σχολείο και δεν ξέραμε τι θα δούμε. Όταν όμως γνωρίσαμε τα παιδιά και τους δασκάλους τους, οι οποίοι τα βοηθούν και τα φροντίζουν με μεγάλη αγάπη και ενδιαφέρον, καταλάβαμε πως δεν διαφέρουν καθόλου από μας. Έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας παρόλο που εμείς το αγνοούμε. Επιζητούν την αποδοχή μας και την θέση που τους ανήκει στο σκληρό κόσμο που ζούμε.

Δυστυχώς αισθάνονται συχνά την απόρριψη και την κοροϊδία κάποιων συνανθρώπων μας  οι οποίοι δεν ξέρουν ότι ο καθένας μας μπορεί να βρεθεί κάποια στιγμή στη θέση αυτών των παιδιών ή στη θέση των γονιών τους. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά τα παιδιά σίγουρα δεν επέλεξαν το να βρίσκονται σ’ αυτή την κατάσταση και η θετική  μας στάση απέναντι τους θα δώσει την ελπίδα σ’ αυτά και στις οικογένειές τους για ένα καλύτερο μέλλον για μια κοινωνία πιο ανθρώπινη.»

Καλαθά Παυλίνα και Κωνσταντινίδου Κωνσταντίνα.

«Τα παιδιά ήταν πολύ φιλικά και χάρηκαν με την επίσκεψή μας. Είχαμε τη μοναδική ευκαιρία να τα γνωρίσουμε, να δούμε πως είναι το σχολείο τους και τι μαθαίνουν. Οι πρώτες σκέψεις που πέρασαν από το μυαλό μας ήταν ότι δεν πρέπει να τα κοροϊδεύουμε γιατί είναι ίσα με τα άλλα παιδιά. Σκεφτήκαμε ότι κάναμε πολύ καλά που ήρθαμε και θα θέλαμε να τα ξαναεπισκεφτούμε. Εκείνες τις ώρες που ήμασταν μαζί τους νιώσαμε στοργή και συμπάθεια. Πιστεύουμε ότι κάναμε το καλύτερο Χριστουγεννιάτικο δώρο γιατί δώσαμε χαρά και αγάπη σε παιδιά που την έχουν στ’ αλήθεια ανάγκη.»

Αγοράκη Γεωργία, Καμπούρη Μένια.

«Μας  έκαναν εντύπωση οι μεγάλες αίθουσες του σχολείου, η καθαριότητά τους και ιδιαίτερα το κολυμβητήριο. Μας έκαναν εντύπωση επίσης τα έργα τέχνης των παιδιών και η συμπεριφορά τους. Πιστεύουμε ότι τα παιδιά θα είναι χαρούμενα μετά από την επίσκεψη μας και την προσφορά των παιχνιδιών. Δυστυχώς αυτά τα παιδιά έχουν χαμηλή θέση στην κοινωνία μας για τους περισσότερους ανθρώπους. Αν αναλογιστούμε όμως τον μεγάλο αγώνα που κάνουν για να επιβιώσουν ανάμεσα σε τόσες δυσκολίες και προβλήματα υγείας  κα με τόσες λίγες ευκαιρίες από τη μεριά του Κράτους θα έπρεπε να τα έχουμε τοποθετήσει στην υψηλότερη θέση ανάμεσά μας και να βοηθήσουμε την ένταξη τους στην κοινωνική ζωή. Όλα τα σχολεία, κατά την γνώμη μας, θα έπρεπε να επισκέπτονται το Ειδικό σχολείο γιατί μόνο έτσι ο οίκτος και η απόρριψη θα δώσουν τη θέση τους στην αποδοχή και την αγάπη.»

Αβραμπάκης Γιώργος, Μπακάλης Δημήτρης, Κηπουρός Δημήτρης