Έκθεση φωτογραφίας, στο Γυμνάσιο Νέου Σουλίου Σερρών με θέμα

«Η ζωή στο Νέο Σούλι από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα».

Την Τετάρτη 14 Μαΐου 2003 στις 7:00 εγκαινιάσθηκε η έκθεση φωτογραφίας στο Γυμνάσιο Νέου Σουλίου Σερρών με θέμα «Η ζωή στο Νέο Σούλι από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα».

Η έκθεση παρουσιάζει φωτογραφίες που οι ίδιοι οι μαθητές συγκέντρωναν επί δυο χρόνια στο γυμνάσιο, με θέμα την ζωή στο χωριό τους αλλά και την ιστορία του

Στη συνέχεια με βιντεοπροβολέα προβλήθηκαν φωτογραφίες από την ζωή στο Νέο Σούλι στις αρχές του προηγούμενου αιώνα.
Έγινε προβολή επίσης και της ιστοσελίδας του Γυμνασίου στους κατοίκους.

Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν παραπάνω από τις προσδοκίες, ήταν όλο το χωριό εκεί και όχι μόνο.

Η έκθεση στήθηκε από τους μαθητές του γυμνάσιου με οργανωτή τον καθηγητή κ. Αθανασιάδη Αθανάσιο.

Η έκθεση πέρα από τις φωτογραφίες είχε και άλλα θέματα όπως παλιά αντικείμενα και στολές από την ζωή του χωριού.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές αλλά και στον υπεύθυνο καθηγητή τους για αυτήν την πάρα πολύ σπουδαία προσπάθεια που γίνετε σε αυτό το κομμάτι της Ελλάδας.
Μακάρι να βρει μιμητές σε όλη την χώρα μια και όλος ο κόσμος διψάει για πολιτιστικές εκδηλώσεις ουσιαστικού περιεχομένου.

Επισκεφτείτε την σελίδα του Γυμνασίου Νέου Σουλίου Σερρών όπου μπορείτε να δείτε περισσότερε φωτογραφίες από την εκδήλωση, (Έκθεση φωτογραφίας (14/05), αλλά και όλη την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια των μαθητών και καθηγητών.
MAΙΟΣ 2003 FOTOARTMAGAZINE ©